Categories
Ötletek és tippek Uncategorized

Újrakezdőknek és karrierváltóknak: hogyan lépj be az IT világába?

Sokan érzik úgy egy idő után, hogy a jelenlegi munkájuk már nem jelent kihívást, nem elégíti ki őket szakmailag, vagy egyszerűen csak nem biztosít stabil jövőt. Lehet, hogy adminisztratív területen dolgoznak, tanítanak, vendéglátásban tevékenykednek – a közös bennük az a felismerés, hogy ideje váltani! Egyre többen keresnek olyan területet, ahol van fejlődési lehetőség, biztos a munkahely, és nem mellesleg: jól is fizet.

Ez a neked szól, ha gondolkodsz az IT karrierváltáson, de még nem tudod, hogyan vágj bele. Bemutatjuk, milyen lehetőségek vannak a kezdő programozó képzésektől a nem kódolós tech szakmákig, milyen képzési formák közül választhatsz, és hogyan lehet teljesen más háttérrel is belépni a tech világba – akár 30, 40 vagy 50 évesen is. Szó mi szó:  ha újrakezdenéd, de nem tudod, honnan indulj, olvass tovább – gyakorlatias, teljes körű útmutató következik!

Miért pont az IT?

Jogosan merülhet fel benned a kérdés: miért éppen az IT? Miért éri meg épp ebbe az irányba váltani, amikor annyi más – talán hasznosabbnak tűnő terület is létezik?

A válasz egyszerű: mert az IT szektor jelenleg az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág, tele fanatsztikus lehetőségekkel. És nemcsak fejlődik – szinte kiabál új munkaerőért. Ráadásul egyáltalán nem arról van szó, hogy csak a legjobb egyetemeken végzett zsenikre vagy vérbeli matekprofikra van szükség – egyáltalán nem! A tech világ egyre nyitottabb a különböző háttérrel érkező, motivált, tanulni vágyó emberekre.

Szükség van kezdő programozókra, akik szívesen beletanulnak egy-egy nyelvbe, rendszerszervezőkre, akik képesek átlátni a folyamatokat, tesztelőkre, akik kiszúrják a hibákat, mielőtt az alkalmazás összeomlana, UX-designerekre, akik megtervezik, hogyan legyen valami nemcsak működőképes, hanem élvezhető is a felhasználók számára, és IT projektmenedzserekre, akik összehangolják a feladatokat végző csapatokat.

A legjobb pedig az, hogy nem kell rögtön mindent tudnod. A belépési küszöb nem ott kezdődik, hogy évekig tanultad az informatikát – elég, ha van benned kíváncsiság, nyitottság és elszántság. Ha hajlandó vagy tanulni, fejlődni, és nem rettensz meg az első hibakódtól, akkor van helyed a tech világban. Ráadásul ez az a terület, ahol tényleg az számít, mit tudsz – nem az, hogy milyen végzettséged vagy diplomád van!

Miért éri meg IT-re váltani? – Az előnyök, amik miatt egyre többen lépnek be ebbe a világba

Rugalmas munkavégzés – mert a pizsamás produktivitás is számít

Az IT világában már rég nem az a sztenderd, hogy minden reggel nyolcra be kell esni egy irodába. A legtöbb tech cégnél teljesen természetes a home office, de sok helyen van lehetőség hibrid munkavégzésre is – vagyis te döntheted el, mikor dolgozol otthonról, és mikor mész be személyesen. Ez óriási előny lehet, ha például kisgyerekes szülő vagy, másodállásban tanulsz, vagy egyszerűen csak jobban megy a munka egy bögre kávé és kedvenc takaród társaságában.

Jól fizet – nemcsak kávéra, de kávéfőzőre is futja

Nem titok, hogy a tech szektorban kiemelkedőek a fizetések – még pályakezdőként is. Egy junior fejlesztő akár havi nettó 400-600 ezer forintot is megkereshet, tapasztalattal pedig ez az összeg könnyedén emelkedhet. Ráadásul sok IT cég biztosít bónuszokat, tréningeket, egészségbiztosítást, sőt, akár részvényopciókat is. Ez egy olyan terület, ahol a befektetett munka tényleg látványosan megtérül – nem csak szakmailag, de anyagilag is.

Folyamatos fejlődési lehetőség – itt nem lehet unatkozni

Az IT világ sosem áll meg. Mindig jön valami új nyelv, új keretrendszer, új eszköz vagy trend. Ez azt jelenti, hogy állandóan tanulsz, fejlődsz, és mindig van miben előrelépni. Ha szeretsz új dolgokat felfedezni, kihívásokkal szembenézni, és nem akarsz belefásulni ugyanabba a monoton munkába, akkor a tech világ neked való. És ne aggódj – a tanulásra rengeteg online lehetőség van, sokszor cégen belül is biztosítanak képzéseket, mentorálást, tanulási időt.

Stabilitás – nem múló trend, hanem a jövő alapja

A technológia már most is átszövi az életünk minden területét, és ez csak fokozódik. Egyre több vállalat digitalizál, egyre több alkalmazás, platform, rendszer születik – és mindezeket valakinek működtetnie is kell. Ezért van az, hogy az IT szektor még a gazdasági bizonytalanságok idején is viszonylag stabil marad, sőt, sokszor még növekedni is tud.

„De én humán beállítottságú vagyok…”

Ez az egyik leggyakoribb mondat, amit a karrierváltást fontolgatóktól hallani. Ha te is úgy érzed, hogy a matek sosem volt az erősséged, ha inkább az emberekhez, szövegekhez, kreatív feladatokhoz vonzódsz, semmi gond – abszolút nincs ok pánikra. A tech világ már régóta nem csak a kockás inges, kódba mélyedt „programozógépek” terepe. Egyre több olyan pozíció van, ahol a humán készségek épp annyira fontosak, mint a technikai tudás – sőt, sokszor még fontosabbak is. Lássuk, milyen lehetőségek közül válogathatsz!

UX/UI designer

Ha kreatív vagy, érdekel a vizuális világ, és szeretnéd, hogy egy alkalmazás vagy weboldal nemcsak működjön, hanem élmény is legyen használni, akkor a UX/UI dizájn neked való. A UX (User Experience) szakemberek abban segítenek, hogy a felhasználók könnyen eligazodjanak egy adott oldalon, míg a UI (User Interface) dizájnerek azt álmodják meg, hogyan nézzen ki mindez.

  • Nem kell kódolni (bár némi technikai alapismeret jól jöhet).
  • Szükséged lesz empátiára, vizuális érzékre, jó kommunikációs készségre.
  • Hasznos eszközök: Figma, Adobe XD, Sketch.

Tesztelő (QA – Quality Assurance) – hibakeresés felsőfokon

Ha van benned egy kis nyomozói véna, szeretsz rendszerezni, precízen dolgozni, és nem hagyod annyiban, ha valami „nem úgy működik, ahogy kéne”, akkor a szoftvertesztelés izgalmas terep lehet. Tesztelőként nem kell kódolnod, de meg kell értened, hogyan működik egy alkalmazás, és hol csúszhat hiba a gépezetbe.

  • Ideális azoknak, akik alaposak, szeretnek logikusan gondolkodni.
  • Jó kommunikációs készség kell, hiszen sokszor fejlesztőkkel dolgozol együtt.
  • Később specializálódhatsz: manuális tesztelőből akár automatizálási szakértő is válhat belőled.

IT projektmenedzser – ha te lennél a csapat motorja

Szereted átlátni a nagy képet? Jól bánsz emberekkel? Nem ijedsz meg a határidőktől, és képes vagy egyszerre több szálon futó munkát is kézben tartani? Akkor az IT projektmenedzsment világában a helyed. Itt a technikai részleteket nem neked kell leprogramozni, viszont te tartod össze a projekteket – embereket, erőforrásokat, időt, költséget.

  • Kiemelkedő kommunikációs és szervezőkészségre van szükség.
  • Előny, ha van üzleti gondolkodásod, és jól kezeled a változásokat.
  • Hasznos szoftverek: Jira, Trello, Asana, MS Project.

Business Analyst – a folyamatok mestere

Ha szeretnél mélyebben megérteni, hogyan működnek egy vállalat rendszerei, folyamatai, és szívesen segítenél ezek optimalizálásában, akkor a BA (Business Analyst) szerepkör lehet az utad. Itt már valamennyi technikai háttértudás jól jön, de alapvetően üzleti, szervezési és elemző gondolkodásmódra lesz szükséged.

  • Erős analitikus készség, strukturált gondolkodás előny.
  • Jól kell tudnod kommunikálni az üzleti és IT csapat között.
  • Gyakori eszközök: Excel, Power BI, Visio, adatbázis-kezelők.

Kezdő programozó képzés? Jöhet!

Na most jön az a rész, amit minden karrierváltó előbb-utóbb feltesz magának: „Oké, eldöntöttem, hogy szeretnék az IT világába belépni, és a programozásban is szívesen beletanulnék – de hogyan kezdjek neki?” A jó hír: nem kell újra beiratkoznod egyetemre, és 5 éven át ZH-kat írni. Manapság már rengeteg olyan képzési forma létezik, ami pont neked – a motivált, de elfoglalt felnőtt tanulónak – szól. Akár heti pár órát tudsz csak rászánni, akár full-time belevetnéd magad, biztosan találsz olyan képzést a piacon, ami működik a te életedhez igazítva.

A legnépszerűbb tanfolyamtípusok – és kinek valók

Bootcampek – amikor gyorsan, gyakorlatiasan szeretnél haladni

A programozói bootcampek olyan intenzív, gyakorlatorientált tanfolyamok, amelyek általában 3–6 hónap alatt képeznek ki kezdő szintről junior fejlesztővé. Olyan, mintha egy kicsit belépnél a „digitális kiképzésre”: sok tanulás, sok gyakorlás, kevés elmélet, de rengeteg valós projekt.

Kinek való?

  • Akinek belefér, hogy egy időre a tanulás legyen a fókusz.
  • Aki gyorsan szeretne elhelyezkedni a tech világban.
  • Aki szeret struktúrában, mentori támogatással tanulni.

Előnyök

  • Intenzív fejlődés rövid idő alatt.
  • Valós projekteken dolgozhatsz.
  • Álláskeresési támogatás (önéletrajz, portfólió, interjú felkészítés).
  • Sokan partner cégeken keresztül közvetlenül el is helyezkednek.

Ajánlott hazai bootcampek

  • Codecool – moduláris képzés, soft skill fejlesztés, munkahelygarancia bizonyos csomagokban.
  • Progmasters – backend és frontend képzések, karrierváltóknak kifejezetten ajánlott.

Online kurzusok – rugalmas tanulás otthonról

Ha nem tudsz vagy nem akarsz napi 6-8 órát tanulni, akkor a saját tempóban végezhető online tanfolyamok lehetnek a legjobb választások. Ezek között találsz egészen kezdő, de profi szintűeket is.

Kinek való?

  • Aki munka vagy család mellett tanulna.
  • Aki szereti maga felfedezni a dolgokat.
  • Aki inkább esti baglyos vagy hétvégén tanulós típus.

Előnyök

  • Rugalmas időbeosztás.
  • Megfizethető ár (sok esetben akár ingyenes is).
  • Széles tananyag-választék a különböző területekről (frontend, Python, adatbázisok stb.).

Hasznos platformok

  • Udemy – rengeteg kezdőbarát programozó kurzus, gyakran akciósan.
  • Codecademy – interaktív tanulás, szinte játékos élmény.
  • freeCodeCamp – teljesen ingyenes, projektalapú tanulás, több ezer óra tananyaggal.

TIPP: válassz olyan kurzust, aminek van gyakorlati projektje, és nézd meg a korábbi hallgatói értékeléseket is!

Egyetemi szintű online programok – ha papír is kell

Ha olyan típus vagy, aki szereti a strukturált, mélyebb tudást, vagy olyan munkahelyet célzol, ahol fontos a hivatalos papír, akkor érdemes lehet megnézni az egyetemi szintű távoktatási képzéseket is.

Kinek való?

  • Aki hosszabb távon tanulna.
  • Aki stabil, rendszerszintű tudásra vágyik.
  • Aki szeretne diplomát vagy tanúsítványt is.

Előnyök

  • Akadémiai háttér, széleskörű ismeretanyag.
  • Elismert végzettség.
  • Egyes programok akár OKJ-s vagy ECTS kreditpontot is adhatnak.

Példák hazai egyetemi képzésekre

  • BME – távoktatásban elérhető mérnökinformatikus képzések.
  • ELTE – informatikai alapképzések esti és levelező formában.
  • Corvinus, Óbudai Egyetem – üzleti informatika vagy programozás orientált szakirányok.

„De én már nem vagyok huszonéves…”

Pont ez benne a szép! A tech szektor nem kor alapján válogat. Az számít, hogy tanulni akarsz, motivált vagy, és van benned kitartás. A 30+, 40+ vagy akár 50+ éves karrierváltók között is rengeteg sikersztori van.

Mire van valóban szükséged az induláshoz?

Nem sokra, de ami kell, az fontos.

  • Egy laptop (nem kell a NASA rendszeréhez felérnie – de legyen stabil).
  • Stabil internetkapcsolat (a tanulás közben nem jó, ha a router szabotál).
  • Legalább napi 1-2 óra szabadidő (igen, ezt muszáj beütemezni).
  • Nyitottság, kíváncsiság.

Hogyan építsd fel a tanulást? – Lépésről lépésre

Ahogy bármilyen új dolognál, itt is fontos, hogy ne akarj mindent egyszerre megtanulni. Inkább haladj kis lépésekben, okosan felépítve a tanulási folyamatot.

Ismerd meg az alapokat

Kezdd az alapfogalmakkal, mint az algoritmusok, változók, ciklusok, függvények – ezek azok az építőkockák, amikre minden további tudás épül. Ne aggódj, elsőre lehet, hogy idegennek tűnnek, de rövid idő alatt teljesen érthetővé válnak. Már pár gyakorlati példa után rá fogsz érezni.

Készíts saját projekteket

A tanulás akkor válik igazán hatékonnyá, amikor elkezded alkalmazni is, amit tanultál. Csinálj egy egyszerű weboldalt, írj egy mini kalkulátort, készíts egy „kattints a gombra” játékot – a lényeg, hogy gyakorolj, és merj hibázni.

Mutasd meg, amit csinálsz

Ne rejtsd el, amit készítesz! Töltsd fel a munkáidat GitHubra, készíts egy egyszerű portfólióoldalt, vagy posztolj róla LinkedInen. Ezzel nemcsak másokat inspirálsz, de az álláskeresésnél is hatalmas előnyt jelent majd, hogy tudod magad mivel megmutatni.

Kezdj el állásokra jelentkezni

Ne várd meg, míg „készen állsz” – a tökéletes pillanat soha nem jön el. Ha már van néhány projekted, és érted az alapokat, elkezdhetsz pályázni junior vagy gyakornoki pozíciókra. Ezzel tapasztalatot is szerzel, és közben folyamatosan tanulsz.

Interjúzz – és ne félj tőle!

Az első interjúk nem mindig sikerülnek, de ez teljesen normális. A lényeg, hogy gyakorolj! Minden egyes interjú egy lehetőség a fejlődésre. Később már nem fogsz izgulni tőle, hanem élvezni fogod a kihívást.
További témák is érdekelnének? Keresd meg blogjaink között, a számodra leghasznosabb információkat!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *